Değişim İçin Değişmek

Günler, genellikle birbirinden çok az farklılıkla yaşamımızdan akıp gidiyor. Yeni insanlarla, yeni olaylarla karşılaşıyoruz; ülkemizle ilgili, dünyâmızla ilgili yeni haberler duyuyoruz. Ancak, aklımızda, aklımızı sürekli kurcalayan bir düşünce var. Bu düşüncenin kafamızda dönüp durması, bize zarar veriyor, bizi öfkelendiriyor ya da bir özlem içinde olmamıza neden oluyor.

Bâzen durumumuzun, çevremizin, istediğimiz gibi olmadığını, istediğimiz hâle gelmediğini düşünebiliriz ya da hissedebiliriz. İnsanlardan istediğimiz gibi davranmalarını, olayların istediğimiz yöne akıp gitmesini bekleyebiliriz. Ancak şöyle bir durum var ki bizler değişmediğimiz müddetçe insanlardan istediğimiz gibi davranmalarını, olayların istediğimiz yöne akıp gitmesini beklemek gerçek dışı bir durum olacaktır. Üstelik, isteklerimiz, gerçekten olması gereken mi ya da gerçekten isteklerimiz mi? Daha bu soruyu bile soramayabiliyoruz kendimize, ondan sonra da sürekli şikâyet edip duruyoruz.

Şimdi aklımıza şöyle bir düşünce gelebilir başkalarının imkânları var, benim imkânlarım yok diye ama bugüne kadar öğrendiklerim kadarıyla şu gerçeği kendimce içselleştirmeye çalışıyorum: Bir insan, elindeki tüm imkânlarını kaybetse bile, imkânsızlıklarını daha büyük imkânlara çevirme yolunda başarısız bile olma cesâreti varsa bu imkânsızlıklarını daha büyük imkânlara dönüştürebilir. Dönüştürür demiyorum, dönüştürebilir diyorum. Sonuçta ne teorik olarak ne de pratik olarak bu konuda kesin başarılı olunacak diye bir durum gerçek dışı bir durumdur.

Bu sefer aklımıza şöyle bir düşünce daha gelebilir onların böyle bir cesâreti var, benim böyle bir cesâretim yok diye. Ancak bu düşünce gerçek dışı bir düşünce, çünkü böyle bir cesâret, elde edilebilen bir duygudur. Bu duyguyu da elde etmek için kendimizi değiştirmemiz gerekiyor.

Evet, biliyorum, yazıyı fazla uzattım. Son iki paragrafı yazmayacaktım aslında ama benim imkânım yok, benim cesâretim yok diyenler için bu iki paragrafı da yazdım. Neyse.

Sonuç olarak, artık, bireyce veyâ ülkece istediklerimizin gerçekleşebilmesi için bu tür gerçek dışı düşünceleri bırakıp bir an önce değişmemiz gerekiyor. Yoksa her şey çok geç olabilir.

Sağlıcakla kalın, hoşça kalın. Sevgilerimle.