Elektronik Alanında Nasıl Çalışmalı?

Bu yazıda, elektronik alanında çalışmak için gerekli bilgiler verilecektir. Bu yazının, elektronik mühendisliği gibi alanlar için de yararlı olması amaçlanmıştır.

Elektronik alanı geniş bir alandır. Elektronik alanıyla uğraşmak için istekli, tutarlı ve sabırlı olunmalıdır. Bazen, bir elektronik devrenin çalışmaması gibi bazı sorunlarda birkaç saat uğraşılabilir. Bir elektronik projede tasarımından sorunların çözümüne kadar geniş bir araştırma yapılması gerekmektedir.

Bu yazı, yüksek gerilimli elektronik işleri için uygun değildir. Yüksek gerilimli işler için eğitim alınması kesinlikle gereklidir.

Öncelikle, elektronik alanına başlamadan önce gerekli malzemeleri edinmek gereklidir. Bunlardan bazıları; bir çalışma masası, tornavida takımı, pense, kargaburun, yan keski, cımbız, güç kaynağı, multimetre, yeterli miktarda kablo, direnç, kondastör, bobin, diyot, transistör, tümdevre gibi devre elemanları verilebilir. Malzemeleri edinirken kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Lehim yapılacaksa, havya, havya yatağı, lehim teli, lehim pastası, lehim süngeri gibi araçlarda gereklidir. Lehim yapma işleminde güvenlik için koruyucu gözlük kullanılmalıdır ve lehim yapılan ortamın havalandırılması gerekir.

Elektronik çalışma konusunda öncelikle temel elektronikten başlanmalıdır. Temel elektroniğe analog elektronik olarak da söz edilebilmektedir.

Temel elektronik çalışmak için kaliteli akademik kitaplar anlayarak okunmalıdır. Elektroniği düzgün vermeyen ve kaynakçası belli olmayan kitapları okumak zaman kaybıdır. İnternet’teki kaliteli yazılardan da yararlanılabilir.

Temel elektroniği iyice öğrendikten sonra pratik yapılmaldır. Pratikten sonra, güç elektroniği, sayısal elektronik gibi konulara geçiş yapılabilir.

Elektronik alanında tavsiye verenlerden bazıları, Arduino’dan başlanmalı demektedir. Ancak, Arduino tek kartlık mikrodenetleyicidir ve elektronik ve bilgisayar alanlarının temeli bilinmeden başlanmamalıdır. Ayrıca, mikrodenetleyici dünyası yalnzıca Arduino değildir. AVR, PIC, STM32, 8051 gibi farklı mikrodenetleyiciler de mevcuttur. Aruino, yalnızca mikrodenetleyiciden türemiş tek kartlık mikrodenetleyicidir.

Mikrodenetleyici çalışmak için temel elektronik bilgisi ve temel bilgisayar bilgisinin iyi olması gereklidir. Sonrasında bir mikrodenetleyici türü seçmek gerekldir. Öncelikle, gereksinimleri hangi mikrodenetleyici karşıladığının bilinmesi de gerekldir. Öncelikle, yalnızca öğrenmek içinse AVR ya da PIC mikrodenetleyicilerini tercih edebilirsiniz. AVR’nin mimarisi daha kolaydır. Ancak, PIC mikrodenetleyicilerine ve bu mikrodenetleyicilerinin programlayıcılarına daha kolay ulaşılmaktadır.

Mikrodenetleyicilerden sonra, mikroişlemcili sistemlere geçilebilir. Mikroişlemcili sistemlere geçmek için bilgisayar mimarisini iyi kavramak gerekir. Mikroişlemciler için birçok seçenek mevcuttur. Kolay olması için 8 bit mikrodenetleyicilerle başlayabilirsiniz. Başlangıç olarak 6502 mimarisi uygundur.

Mikrodenetleyici veya mikroişlemcilerden sonra veya onların yerine programlanabilir mantık devrelerini de öğrenilmeye başlanabilir. Programlanabilir mantık devrelerini öğrenmek için iyi bir sayısal elektronik bilgisinin olması gereklidir. Programlanabilir mantık devrelerini öğrenmek için CPLD kartlarından başlayabilirsiniz.

Elektronik alanında çalışılması sırasında amatör olarak projeler geliştirmek de gerekir.

İstekli ve yeterli bilgisi olan biri, bilgisayar bilimleri ve bilgisayar mühendisliği konularında amatör de olsa bilim veya mühendislik yapmalıdır. Herkes bilim yapamayabilir, herkes mühendislik de yapamayabilir. Ancak, istekli ve yeterli bilgisi olan biri mümkünse zaman ayırmaya çalışmalıdır.