Ortaokul ve Lise Öğrencilerine Öneriler

ÖNEMLİ: Burada anlatacaklarım, kendi tecrübelerime dayalı olup kendi kişisel görüşlerimi yansıtmaktadır. Bu anlatacaklarımdan doğacak herhangi bir zarârdan hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum.

Merhabalar,

Bu yazımızda ortaokul ve lise öğrencilerine önerilerimi yazacağım. Eğitime kafa yoran bir üniversite mezunu olarak yazacağım bunları, yâni bu konuda bir sürü tecrübem ve bir sürü düşüncem var. Tabii ki de bunlar boş düşünceler değil, eğitim notlarım diye tuttuğum bir defterim bile var. 🙂 İleride bu blogta eğitim hakkındaki notlarımı da paylaşmayı düşünüyorum.

Öncelikle, Şu Matematiği Nasıl Çalışmalı? adlı yazımı okumadıysanız bu yazıyı okumanızı öneriyorum. Çünkü burada aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak istemiyorum. Ancak matematik çalışması için söyleyeceklerimi burada genelleştireceğim. Öyleyse ortaokul ve lise öğrencilerine önerilerimi sıralayayım:

  • Öncelikle, öğrencinin hayâta dâir genel problemleri varsa bunları çözmesi gerekir. Öğrencinin, bu hayattan ne beklediğini, hayattaki amacını, hedeflerini netleştirmesi gerekir. Eğer öğrencinin, ailevi problemleri gibi problemleri varsa ve bu durum kendini gerçekleştirmesine engel oluyorsa iyi bir danışmandan yardım alması gerekebilir.
  • Hayâta dâir genel problemler varsa bunlar hâlledildikten sonra öğrenci, kendi iç dünyâsını genişletmesi gerekir. Öğrenci, bunu kesinlikle bilmelidir, hayat sâdece ders ve okuldan îbâret değil. Öğrenci, bol bol ders dışı kitap okumalı, iyi ve akıllı arkadaşlar edinmeli, iyi insanlarla sohbet etmelidir. İyi insanlar dediğim kişiler, işini seven, işinin ehli, hayat dolu insanlardır. Bir öğrencinin çevresinde ne kadar çok iyi insan olursa ve o öğrenci, çevresinden kötü ve boş insanlardan uzaklaştırırsa o öğrenci kişisel gelişimde o kadar ileri olur.
  • Öğrenci, ders çalışma sorumluluğunun yanında başka sorumluluklar da almalıdır. Örnek olarak öğrenci, yaz tâtillerinde birer ay çalışabilir, ev işlerinde anne ve babasına yardımcı olabilir. Öğrenci, kesinlikle kendi işlerini ebeveynlerine yaptırmamalıdır.
  • Mümkünse öğrenci, içerisinde en iyi öğretmenlerin bulunduğu okullara kaydını yaptırmalıdır. Okulun adı ya da sanı önemli değil, bir okulun adını sanını içinde bulunduğu öğretmenleri yapar. İyi bir branş öğretmeni, öğrenciye o branşı sevdirir, o branşı seven öğrenci ise o branşta daha başarılı olur.
  • Öğrenci, akademik anlamda kendini geliştirirken sâdece ders notlarına, ders kitaplarına, yardımcı kaynak kitaplara bağlı kalmamalı, akademik kitaplardan da yararlanmalıdır. Öğrenci, İnternet’ten de yararlanabilir ama İnternet’ten yararlandığı kaynakların sağlam olması koşuluyla.
  • Öğrenci, ders çalışırken önündeki kitabının/defterinin ardında açık bir bilgisayar da bulunabilir. Sorumluluğunu bilen öğrenci günümüz teknolojisini yararlı bir şekilde kullanır. Öğrenci, ders çalışırken bilmediği kelimelerin ne anlama geldiğini, yapamadığı matematik teoremlerinin ispatlarını o bilgisayardan bakmalı. Daha Sonra “Ortaokul ve Lise Öğrencileri İçin Yararlı Bağlantılar” yazısını yazmayı düşünüyorum, öğrenci bu yazıyı yer imlerine ekleyebilir. Hattâ öğrenci, bu blogu da yer imlerine ekleyebilir 😀 , tabii ki bunu reklam amaçlı söylemiyorum ki zâten bu blogu açmamızın amacı, insanlara bir şeyler katıp yol göstermektir, para kazanmak değil.
  • Öğrenci, zamânını iyi yönetmelidir. Meselâ ben ortaokul veyâ lise öğrencisi olsaydım hafta içi okul zamanlarında, dersleri çok iyi dinlerdim, boş derslerde test çözerdim. Hafta içi okul dışı saatlerde ders falan çalışmazdım, bu saatlerde ders dışı kitaplar okurdum, resim yapardım, müzik âleti çalardım, spor yapardım, hattâ günde ortalama bir iki saat olmak kaydıyla bilgisayar oynardım. 🙂 Yalnız bilgisayar oynamayı çok abartmayın, ihtiyaç duyduğunuzda bilgisayar oynayın sâdece. Hafta sonu da o hafta işlenilen derslerin konularını çalışmaya ve o konularla ilgili testler çözmeye ağırlık verirdim.

Şimdilik önerilerimi burada sonlandırıyorum. Eksik kaldığım yerler olabilir, eksik kaldığım yerler varsa bunları bana bildirmeye ihmal etmeyiniz. İyi çalışmalar. 🙂

You may also like...