Matematiğe Giriş – 1 – Matematik Alanına Giriş

Merhabalar,

Bu yazı dizisinde matematik alanına bir giriş yapacağız. Bu yazı dizisini yazmamın amacı, matematik konusunda insanların ufkunu genişletmek ve insanlara matematik konusunda bir şeyler katmaktır. Bu yazı dizisinde üçgenleri, logaritmaları, türevleri, integralleri, doğrunun analitiğini anlatmayacağım çünkü onlar hakkında bilgiyi her yerde bulabilirsiniz. Bu yazı dizisini yazarken olabildiğince yabancı kaynaklardan yararlanacağım ve bu yazı dizisinde her yazıdan sonra o yazıyı yazarken yararlandığım kaynakları vereceğim. Hadi başlayalım.

Matematiğe kısaca niceliklerin, şekillerin ve düzenlemelerin mantığının bilimidir diyebiliriz çünkü matematik bunlarla uğraşır. Bu arada matematik bir bilim dalıdır, yâni bilim yapmak istiyorsanız bilim yapmak istediğiniz alan olarak matematiği seçebilirsiniz.

Matematik ile uğraşmak, matematiksel düşünceyi, yâni analitik, mantıksal, sayısal, niceliksel ve uzaysal düşünceleri geliştirir, böylece hayatta önemli kararlar vermede, insan ilişkilerinde, bir işletmeyi yönetmede gibi hayâtın tüm konularında ve alanlarında matematik ile daha başarılı olabilirsiniz. Nasıl satranç oynamak, spor yapmak, müzik âleti çalmak, resim yapmak beyni geliştiriyorsa matematik de beyni geliştirir de diyebiliriz. Tabii ki burada dershâne, özel öğretim kursu gibi yerlerde formülleri ezberleyerek öğrenilen matematiği demiyoruz, bunlar işlem hızını arttırmaktan başka pek bir şeye yaramıyor, hattâ üniversitelerde öğrenilen ispatlı matematik derslerini öğrenmek için zararlı bile olabilir.

Ayrıca matematik, fizik, kimyâ, biyoloji, bilgisayar bilimi, mühendislik, iktisat, işletme gibi birçok bilim dalında ve alanda da kullanılır. Bilgisayar programlarken bile özellikle matematiksel mantık olmak üzere matematik kullanılır. Yâni matematiksel düşünceye sâhip olmasam da olur, bilgisayar programlamada matematik gerekmez gibisinden bir düşünce kimsenin aklına gelmesin.

Bu yazı dizisinde ilk yazımız bu kadar, biraz sonra ikinci yazıyı yazmaya başlayacağım. İkinci yazıda matematiiğn alt alanlarını tanıtacağım. Sorularınızı yorum kısmında veyâ bana elektronik posta yoluyla sorabilirsiniz. Tâkipte kalın. 🙂

Bu Yazı İçin Yararlanılan Kaynaklar

You may also like...