Linux Çekirdeği Hakkında Temel Bilgiler

Bu yazıda Linux çekirdeği hakkında genel bilgiler anlatılmaktadır. Aynı zamanda Linux çekirdeğiyle oluşturulmuş işletim sistemlerinden de söz edilmektedir.

Linux, ilk olarak 1991 yılında Linus Tovarlds tarafından geliştirilen bir işletim sistemi çekirdeğidir. Linux, Linus Tovarlds’ın 1991 yılında Helenski Üniversitesi’nde öğrenciyken UNIX benzeri ücretsiz bir işletim sistemi yazmak için geliştirmiştir. O zamanlarda ücretsiz bir işletim sistemi yoktu. Bu çalışmasını duyurması ve yayınlamasıyla birçok geliştirici Linux çekirdeğini geliştirmiştir. Günümüzde geliştirilmeye devam etmektedir. Günümüzde Linux çekirdeği, Linux Vakfı tarafından geliştirilmektedir. Linux, GNU GPL 2. Sürüm lisansı altında dağıtılmaktadır. Linux, günümüzde gömülü sistemlerden, süperbilgisayarlara kadar olan geniş yelpazede kullanılmaktadır. Linux çekirdeği, derlenmesi öncesinde yapılandırmalarla birçok bilgisayar ortamına uyarlanabilir.

Linux çekirdeğinin ismi Linus Tovarlds’tan gelmektedır. Linus Tovarlds, başlangıçta “Nerds” ya da “Freax” isimlerini düşünmüşse de Linux ismi önerilmiş ve Linux ismi kullanılmaktadır.

Linux çekirdeği, güvenli ve hızlıdır. Birçok yazılım Linux için uyarlanmıştır. Ayrıca, Linux çekirdeğini kullanan birçok işletim sistemi geliştirilmiştir. Linux çekirdeğini kullanan işletim sistemlerine “Linux Dağıtımları” denilmektedir. Linux dağıtımlarına örnek olarak Arch, CentOS, Debian, Fedora, Manjaro, Mint, openSUSE, Pardus, Pisi, Red Hat, SLED, SLES, Solus ve Ubuntu örnek verilebilir. Bir Linux dağıtımı diğerinden farklı bir amaçlı geliştirilmiş olabilir. Örneğin, bir Linux dağıtımı kişisel bilgisayarlar için geliştirilmiş olabilir ve başka bir Linux dağıtımı sunucular için geliştirilmiş olabilir.

Resim 1. XFCE Masasütünü Barındıran Manjaro’nun Bir Ekran Görüntüsü
Resim 2. GNOME Masaüstünü Barındıran Debian’ın Bir Ekran Görüntüsü

Kaynaklar

Distrowatch; İntenret Adresi: https://distrowatch.com/

Linux; İnternet Adresi: https://www.linux.com/

The Linux Documentation Project; İnternet Adresi: http://www.tldp.org

Not

Bu yazıda adı geçen markalar sahiplerinin ticari markalarıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir