Bilgisayarcı Toplum Olmak

Günümüzde, bilgisayar teknolojileri, hızla gelişiyor, hayâtımıza günden güne daha çok nüfûz ediyor. Günden güne İnternet’e bağlanan nesnelerin (bilgisayarlar, elektronik cihazlar ve diğer eşyâlar) sayısı artıyor. Bununla birlikte insanlık yeni bir güvenlik ve gizlilik sorunuyla karşı karşıya kalıyor, insanların gizli olması gereken veriler, bilgiler İnternet’te dolaşıyor. Hâliyle insan güvenliği de tehditlere daha açık hâle geliyor.

Günümüzde bu insanlık sorununun hâlâ çözümü var, yâni günümüzde bu durumdan geri dönülme imkânı hâlâ var. Bunun için herkesin bir şeyler yapması gerekiyor.

Bu konuda insanlar tarafından sorulabilecek ilk soru, doğal olarak “Peki, bunun için neler yapmalıyız?” oluyor. Benim yanıtım ilk önce “Bilgisayarcı toplum olmak.” olacaktır. Bu yazıda bu yanıtı açıklayacağım.

Ülkemizde gündem olması gereken konulardan biri olması gereken bilgisayarcı toplum olmak, toplumların, bilgisayar teknolojileri konusunda bilinçli olmaları, sâhip oldukları bilgisayarların ve elektronik cihazların tam olarak kontrolünü ele almaları, gerektiğinde kendi gizlilikleri ve güvenlikleri için tehdit olabilecek bir açığı kapatmaları anlamını taşıyor. Buna örnek olarak, insanların, Facebook, Twitter, Instagram, WhatsApp gibi özgür olmayan ağ servislerini kullanmayı bırakmasından kullandıkları bilgisayar donanımlarının içinde neyin nasıl çalıştığını tam olarak bilmelerine dek birçok konu verilebilir.

İnsanların, bilgisayar teknolojileri konusunda bilinçli olmaları için, yâni bir toplumun bilgisayarcı toplum olması için herkesin, profesyonel olarak bilgisayar alanıyla uğraşmasına gerek yok ancak zannedilenden daha çok bilgisayar konularıyla uğraşmasına gerek var. Temel bilgisayar bilgilerinin ve bilgisayar kullanımı bilgilerinin yanı sıra uğraşılması gereken konular arasında işletim sistemleri, bilgisayar ağları, temel bilgisayar mîmarisi, siber güvenlik gibi konular da var. Tabii ki de bu konuları bir bilgisayar bilimcisi/mühendisi kadar bilmeye gerek yok, gerek miktarda öğrenilmesi bilgisayarcı toplum olmak için yeterlidir.

Bilgisayarcı toplum olma yolunda benim de katkımın olması amacıyla yakın zaman içinde toplumumuzdaki her yetişkin kesime hitâp edecek bir bilgisayar alanına giriş yazı dizisi hazırlamaya başlayacağım. (EKLEME: Şimdilik bu yazı dizisini hazırlamayı düşünmüyorum.)

Tâkipte kalın, hoşça kalın. 🙂

You may also like...